Norrbottens Körsångarförbund

Styrelse och funktionärer

Norrbottens Körsångarförbund
c/o Ove Bucht
 
Riksdalervägen 5
974 51 Luleå
 
070-328 52 21  
info@bdkor.se Internt för styrelsen
 
Styrelse
Ove Bucht Ove Bucht
Ordförande
Förbundets ordförande sedan många år, tillika en mycket rutinerad korist. Styrelseproffs som är bekant med snart sagt alla digniteter här på Nordkalotten.
Riksdalervägen 5
974 51 Luleå
0920-624 49
070-328 52 21
ove@bdkor.se
Marie-Charlotte Bergh Marie-Charlotte Bergh
Vice ordförande och sekreterare
Piteton
Vår sekreterare med alla papper i noggrann ordning, dessutom en sprudlande idérik projektledare för mycket av det som händer. Intressant kuriosa är att hon sjunger sopran­stämma, men bor i Nybyn, Altersbruk...
Norra Altervägen 1088
945 92 Altersbruk
073-20 40 360
marie-charlotte@bdkor.se
 
Danielle M Åström Danielle M Åström
Kassör
Alviks blandade kör
Förbundets kassör har ett stort hjärta och håller minutiös koll på eko­nomin. Förutom körsång älskar hon kalkyl­program och grafer.
Tunastigen 10
973 44 Luleå
070-529 34 04
danielle@bdkor.se
 
Ingegerd Jaako Ingegerd Jaako
Ledamot
Chorisma
En oerhört varm och godhjärtad kvinna som bidrar med massor av goda idéer och nya perspektiv.
Trollsländevägen 31
961 68 Boden
070-361 60 53
ingegerd@bdkor.se
Birgitta Strand Birgitta Strand
Ledamot
En härlig damkorist med kloka åsikter och som alltid har nära till skratt!
Gångvägen 19
945 32 Norrfjärden
070-543 12 75
birgitta@bdkor.se
Kurt Nilsson Kurt Nilsson
Ledamot
Medlem i styrelsen sedan 2019.
Strömskatan 3
961 93 Boden
070-648 30 39
kurt@bdkor.se
Göran Lindgren Göran Lindgren
Ledamot / Förbundsdirigent
Hur många körer som Göran egentligen leder är det nog bara han själv som vet. En musikalisk idéspruta med massor av energi!
Såguddsvägen 24
975 61 Luleå
0920-25 90 66
070-204 50 17
goran@bdkor.se
Pekka Brännbäck Pekka Brännbäck
Ledamot / Informatör
Förutom att se till så webbplatsen upp­dateras och mejlen fungerar, är Pekka den som håller i kommu­nika­tionen utåt med flyg­blad, affischer, annonser, prog­ram­blad etc. Detta i nära sam­arbete med sekreteraren. Började sjunga med dåvarande Rosviks­kören år 2002 och har därefter sjungit med Arctic Voices och LAVA.
Valörvägen 32
974 51 Luleå
070-326 33 06
pekka@bdkor.se
webmaster@bdkor.se
 
Hela styrelsen kan nås via gruppmejladressen styrelse@bdkor.se.
Förbundsdirigenter
Göran Lindgren Göran Lindgren
Sammankallande
Hur många körer som Göran egentligen leder är det nog bara han själv som vet. En musikalisk idéspruta med massor av energi!
Såguddsvägen 24
975 61 Luleå
0920-25 90 66
070-204 50 17
goran@bdkor.se
Monica Åslund Monica Åslund
Monica leder flera körer och har en outsinlig energi med ett inter­nationellt enga­gemang. Hon är också en ton­sättare som bidragit med verk som blivit kör­klassiker, där den ”vanliga” kören kan bli sedd och hörd. Man blir lycklig av att träffa henne!
Sjöfartsgatan 37
974 37 Luleå
0920-25 58 98
0730-24 00 52
monica@bdkor.se
Mirjana Petrova Johansson (Bild: Jennie Nilede) Mirjana Petrova Johansson
Mirjana är Norrbottens första certifierade lärare inom Complete Vocal Technique, vilket innebär nördiga lektioner med mycket detaljer kring sångteknik och de fyra funktionerna neutral, curling, overdrive och edge. Hon har en bred kunskap i anpassad undervisning vilket gör att hon anpassar lektionens innehåll allt efter önskemål och behov.
Bodträskvägen 516
945 92 Altersbruk
073-948 77 69
mirjana@bdkor.se
 
Alla förbundsdirigenter kan nås via gruppmejladressen dirigenter@bdkor.se.
Valberedning
Foto saknas Vakant
Valberedning
Sammankallande
   
Foto saknas Vakant
Valberedning
   
Foto saknas Vakant
Valberedning
   
 
Revisorer*
Lena Fällman Lena Fällman
Revisor
Kanotvägen 14
961 51 Boden
070-362 96 90
rev.lena@bdkor.se
Foto saknas Vakant
Revisor
   
Kennerth Lindberg Kennerth Lindberg
Revisorssuppleant
Thaleia
Fiolvägen 4
961 46 Boden
070-605 70 03
rev.kennerth@bdkor.se
Foto saknas Vakant
Revisorssuppleant
   
(* = Ekonomiska verksamhetsgranskare
Alla revisorer samt revisorssuppleanter nås via gruppmejladressen revisorer@bdkor.se.
Historik Verksamhet