Norrbottens Körsångarförbund

Styrelse och funktionärer

Styrelse Internt för styrelsen
Ove Bucht Ove Bucht
Förbundsordförande
Körsångarförbundets ordförande sedan många år, tillika en rutinerad korist. Styrelseproffs som är bekant med snart sagt alla digniteter här på Nordkalotten.
Riksdalervägen 5
974 51 Luleå
0920-624 49
070-328 52 21
ove@bdkor.se
Marie-Charlotte Bergh Marie-Charlotte Bergh
Vice ordförande och sekreterare
Piteton
Sekreterare med alla papper i noggrann ordning, dessutom en sprudlande idérik projektledare för mycket av det som händer. Intressant kuriosa är att Marie-Charlotte sjunger sopran­stämma, men bor i Nybyn, Altersbruk...
Norra Altervägen 1088
945 92 Altersbruk
073-20 40 360
marie-charlotte@bdkor.se
 
Danielle M Åström Danielle M Åström
T.f. senior kassör
Alviks blandade kör
Förbundets kassör har ett stort hjärta och håller minutiös koll på eko­nomin. Förutom körsång älskar hon kalkyl­program och grafer.
Tunastigen 10
973 44 Luleå
070-529 34 04
danielle@bdkor.se
Birgitta Strand Birgitta Strand
Ledamot
En härlig damkorist med kloka åsikter och som alltid har nära till skratt!
Gångvägen 19
945 32 Norrfjärden
070-543 12 75
birgitta@bdkor.se
Kjell Eriksson Kjell Eriksson
Ledamot
Mandakören
Med sin breda körsång- och orkester­bakgrund har Kjell koll på det mesta.
Södra Kungsgatan 20
972 35 Luleå
070-628 07 51
kjell@bdkor.se
Ingegerd Jaako Ingegerd Jaako
Ledamot
Chorisma
En oerhört varm och godhjärtad kvinna som bidrar med massor av goda idéer och nya perspektiv.
Trollsländevägen 31
961 68 Boden
070-361 60 53
ingegerd@bdkor.se
Kurt Nilsson Kurt Nilsson
Ledamot
En blygsam herre som dock gärna tar ton.
Strömskatan 3
961 93 Boden
070-648 30 39
kurt@bdkor.se
Inga-Lill Sjölund Inga-Lill Sjölund
Ledamot
Mandakören
Två saker som gör Inga-Lill väldigt glad är körsång och att åka med båten i norr­bottens­skärgården.
Tullgatan 10
972 38 Luleå
070-262 25 01
inga-lill@bdkor.se
Göran Lindgren Göran Lindgren
Ledamot / Förbundsdirigent
Hur många körer som Göran egentligen leder är det nog bara han själv som vet. En musikalisk idéspruta med massor av energi!
Såguddsvägen 24
975 61 Luleå
0920-25 90 66
070-204 50 17
goran@bdkor.se
Pekka Brännbäck Pekka Brännbäck
Ledamot / Informatör
Förutom att se till så webbplatsen upp­dateras och mejlen fungerar, är Pekka den som håller i kommu­nika­tionen utåt med flyg­blad, affischer, annonser, prog­ram­blad etc. Detta i nära sam­arbete med sekreteraren. Började sjunga med dåvarande Rosviks­kören år 2002 och har därefter sjungit med Arctic Voices och LAVA.
Valörvägen 32
974 51 Luleå
070-326 33 06
pekka@bdkor.se
webmaster@bdkor.se
 
Hela styrelsen kan nås via gruppmejladressen styrelse@bdkor.se.
Förbundsdirigenter
Göran Lindgren Göran Lindgren
Sammankallande
Hur många körer som Göran egentligen leder är det nog bara han själv som vet. En musikalisk idéspruta med massor av energi!
Såguddsvägen 24
975 61 Luleå
0920-25 90 66
070-204 50 17
goran@bdkor.se
Monica Åslund Monica Åslund
Monica leder flera körer och har en outsinlig energi med ett inter­nationellt enga­gemang. Hon är också en ton­sättare som bidragit med verk som blivit kör­klassiker, där den ”vanliga” kören kan bli sedd och hörd. Man blir lycklig av att träffa henne!
Sjöfartsgatan 37
974 37 Luleå
0920-25 58 98
0730-24 00 52
monica@bdkor.se
Mirjana Petrova Johansson (Bild: Jennie Nilede) Mirjana Petrova Johansson
Mirjana är Norrbottens första certifierade lärare inom Complete Vocal Technique, vilket innebär nördiga lektioner med mycket detaljer kring sångteknik och de fyra funktionerna neutral, curling, overdrive och edge. Hon har en bred kunskap i anpassad undervisning vilket gör att hon anpassar lektionens innehåll allt efter önskemål och behov.
Bodträskvägen 516
945 92 Altersbruk
073-948 77 69
mirjana@bdkor.se
 
Alla förbundsdirigenter kan nås via gruppmejladressen dirigenter@bdkor.se.
Valberedning
Foto saknas Vakant
Sammankallande
   
Foto saknas Vakant    
Foto saknas Vakant    
 
Ekonomiska verksamhetsgranskare
Sivert Mässing Sivert Mässing Klapphällsstigen 142
955 31 Råneå
070-280 69 98
sivert@bdkor.se
Foto saknas Ralf Lövgren
Old Singers
Heden 847
955 96 Vitå
070-632 96 11
ralf@bdkor.se
Per Sandlund Per Sandlund
Suppleant
Hortlax Manskör
Sjunger i 2:a tenorstämman sedan 1968. Kassör i samma kör mellan 1970 fram tills helt nyligen.
Prästgårdsgatan 18
941 31 Piteå
070-250 56 06
per@bdkor.se
Ekonomiska verksamhetsgranskare samt suppleant kan nås via revisorer@bdkor.se.
Historik Verksamhet